Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на гострий мозковий інсульт

Дата: 16.01.2024 15:13

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, яке виникає внаслідок розриву судини або закупорки її тромбом (кров’яним згустком). У результаті цього уражена ділянка мозку не отримує необхідної кількості крові та кисню і нервові клітини в цій ділянці мозку гинуть протягом декількох хвилин. При цьому відбувається втрата деяких функцій (рухи, чутливість тощо) у цій частині тіла, яку контролює уражена ділянка мозку. Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.

Ознаки гострого мозкового інсульту:

• раптова зміна виразу обличчя, порушення його симетрії;

• раптова слабкість та/або оніміння в руці чи нозі з одного боку;

• раптове порушення мовлення/розуміння простих команд/запитань;

• раптове погіршення зору в одному або в обох очах;

• раптове порушення ходи;

• запаморочення, втрата рівноваги або координації;

• виражений головний біль без наявної причини.

Послідовність дій при наданні домедичної допомоги постраждалим при підозрі на гострий мозковий інсульт:

• перед наданням допомоги переконатися у відсутності небезпеки та за її відсутності перейти до наступного кроку;

• заспокоїти постраждалого та пояснити свої подальші дії;

• здійснити виклик екстреної медичної допомоги та дотримуватись вказівок диспетчера прийому виклику;

• надати постраждалому максимально зручного для нього положення. Рекомендовано надати постраждалому підвищеного положення голови 15-30 градусів;

• не давати постраждалому їсти та пити;

• забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

• при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги;

• за можливості зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації, стосовно точного часу початку захворювання та можливих обставин, які з цим пов’язані. Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги у постраждалого зникли наявні ознаки гострого мозкового інсульту, жодним чином не слід відміняти виклик. Постраждалому слід пояснити про необхідність подальшої госпіталізації та обстеження.