Лосинівська територіальна громада
Чернігівська область, Ніжинський район

«Так! Ми можемо ліквідувати туберкульоз!» – наголошує медична спільнота у Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Дата: 12.03.2024 14:50
Кількість переглядів: 102

Фото без опису

 

 

24 березня – День боротьби з туберкульозом. Цей діагноз щороку встановлюють щонайменше 20 тисячам українців. До початку повномасштабної війни кожен регіон України мав інноваційні методи діагностики, короткі й ефективні режими лікування. Люди з закритою формою туберкульозу могли лікуватися амбулаторно і продовжувати наповнене життя без ізоляції і стигматизації. Зараз же, через обстріли, бомбардування та атаки, українські пацієнти в деяких містах залишаються без доступу до обстежень і терапії, водночас окупаційні війська нищать медичну інфраструктуру.

За рівнем захворюваності Чернігівщина займає 16 місце серед інших областей України. Протягом 2023 року на туберкульоз захворіли 432 мешканці нашої області, 70% з яких є бактеріовиділювачами. Серед дитячого населення віком 0-17 років зареєстровано 15 випадків туберкульозу (у 2022 році захворіло 25 дітей). Захворюваність на туберкульоз сільських жителів за минулий рік на 56% перевищує рівень захворюваності містян. 

Попри військову агресію рф медичні працівники роблять усе необхідне, щоб кожен пацієнт отримував лікування постійно і міг одужати. 

Наприклад, в Україні активований принцип екстериторіальності – пацієнти з туберкульозом можуть отримати лікування в будь-якому куточку країни, в який вони евакуювалися з небезпечних регіонів, а якщо будь-хто підозрює в себе симптоми туберкульозу – може отримати консультацію в найближчому протитуберкульозному закладі.

Спеціалізована медична допомога людям, які хворіють на туберкульоз, у Чернігівській області надається фахівцями відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, у структуру якого входить фтизіатричне відділення з ліжками інтенсивної терапії на 40 ліжок та амбулаторно-поліклінічне відділення/

Для успішного лікування і одужання від даного захворювання вкрай важливо діагностувати туберкульоз якомога раніше.

Найтиповіші прояви туберкульозу такі: 

  • кашель або покашлювання впродовж двох тижнів і більше;
  • підвищена температура тіла – від 37,2 °С;
  • різка втрата ваги;
  • зниження працездатності і загальна втомлюваність;
  • нічна пітливість;
  • виражена задишка;
  • при важких формах – кровохаркання.

У разі, якщо ви маєте подібні ознаки захворювання, зверніться до лікаря-фтизіатра. 

Варто наголосити, що у дітей імунна система лише формується, тому ще не готова опиратися багатьом інфекційним хворобам. Через це вони є дуже вразливими до зараження туберкульозною паличкою або ж мікобактерією. Немовлята та малюки до двох років мають підвищений ризик розвитку туберкульозного менінгіту і розсіяних (дисемінованих) форм туберкульозу, з якими пов’язаний високий рівень смертності. Захистити малюка від захворювання може вакцина БЦЖ, яку діти отримують в обов’язковому порядку на 3-5 добу життя.

Результати досліджень показали, що діти, яким не робили щеплень, захворюють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, кого своєчасно вакцинували.

Під час війни ризик інфікуватися мікобактерією зростає через стрес, погіршення умов життя та харчування, вимушене перебування у місцях скупчення людей у сховищах та під час евакуації, обмежений доступ до медичної допомоги тощо.

Для успішної боротьби з туберкульозом Україна першою в європейському регіоні оновила національні стандарти з надання медичної допомоги при туберкульозі відповідно до найновіших рекомендацій ВООЗ.

В рамках оновлення в Україні впроваджено інноваційні режими лікування BPaLM/BPaL у межах рутинного використання. Завдяки режиму BPaL тривалість лікування пацієнтів з лікарсько-стійкою формою туберкульозу скорочується майже втричі: 6–9 місяців проти 18–24 місяців Пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції. Окрім того, цей режим надає набагато більше шансів на одужання (до 90% за даними результатів клінічних досліджень).

Тенденція в лікуванні дитячого туберкульозу в області є сімейно-орієнтованою. Дітей госпіталізують тільки у тяжких випадках. Аби форма терапії була для дитини прийнятною, менш травматичною та комфортною, на сьогодні існують дитячі комбіновані форми лікування, тому дитина добре почувається і може жити повноцінним життям.

Закликаємо вас не боятися діагнозу «туберкульоз» і за першої нагоди звертатися по допомогу. Ця хвороба виліковна і Україна має всі можливості (навіть в такі нелегкі часи), щоб допомогти пацієнтам одужати!

 

10 фактів про туберкульоз

  1. Близько чверті населення світу інфіковано бактеріями – збудниками туберкульозу. І лише у невеликої частини інфікованих розвивається захворювання на туберкульоз. Особи з ослабленим імунітетом схильні до значно більшого ризику захворювання на туберкульоз. Туберкульоз поширений у всіх країнах та серед представників усіх вікових груп. При цьому, туберкульоз є виліковним захворюванням, що піддається профілактиці.
  2. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я туберкульоз є другою провідною причиною смертності від інфекційних хвороб у всьому світі після COVID-19 (і перед ВІЛ та СНІДом).
  3. Дві третини всіх випадків захворювань припадають на вісім країн: Бангладеш, Китай, Демократична Республіка Конго, Індія, Індонезія, Нігерія, Пакистан та Філіппіни.
  4. Дитячий та підлітковий туберкульоз часто залишається непоміченим медичними працівниками, і його діагностика та лікування можуть бути ускладнені.
  5. Туберкульоз – головна причина смерті серед людей із ВІЛ.
  6. Туберкульоз із множинною лікарською стійкістю залишається кризовою ситуацією в галузі охорони здоров’я та санітарно-епідеміологічною загрозою. За даними ВООЗ у 2022 р. лікування отримували лише близько 2 із 5 осіб із лікарсько-стійким туберкульозом. У деяких випадках при неналежному лікуванні може розвинутися ще серйозніша форма туберкульозу з множинною лікарською стійкістю. Туберкульоз із широкою лікарською стійкістю – це форма туберкульозу, чутлива до ще меншого числа наявних лікарських препаратів.
  7. За оцінками ВООЗ, за період з 2000 р. глобальні зусилля боротьби з туберкульозом дозволили врятувати життя понад 75 млн осіб, проте зберігаються серйозні прогалини у діагностиці та лікуванні. У 2021 р. показник успішності лікування хворих на туберкульоз препаратами першої лінії становив 88%.
  8. У період з 2020 по 2022 р. захворюваність на туберкульоз у світі зросла на 3,9%, тоді як протягом більшої частини останніх двох десятиліть вона знижувалася в середньому на 2% на рік. Але навіть таке зниження було недостатнім порівняно з поставленими у Стратегії ВООЗ щодо ліквідації туберкульозу проміжними цілями на період до 2020 р. (щорічне зниження захворюваності на 4-5%, яке у період до 2025 р. мало прискоритися до 10% на рік, а в період із 2025 по 2035 р. – у середньому до 17% на рік).
  9. За оцінками експертів ВООЗ, з 10,6 млн осіб, які захворіли на туберкульоз у 2022 р., було виявлено та встановлено діагноз лише 7,5 млн осіб; таким чином, 3,1 млн. випадків туберкульозу залишилися невиявленими. 
  10. Для подальшого прогресу у зниженні тягаря туберкульозу потрібне достатнє та стабільне багаторічне фінансування. Для досягнення глобального цільового показника, узгодженого на Нараді високого рівня ООН з туберкульозу у 2018 р., обсяг щорічних витрат на профілактику, діагностику, лікування та надання допомоги у зв’язку з ТБ має становити 13 млрд дол. США.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь